Surnud juht jookseb

  • 13.11.2014
  • Director
  • Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Toomas istus oma laua taga. Ta ei teadnud, mis edasi saab. Ta nõjatas pea kätele, ohkas. Nii sügavalt polnud ta seda vist kunagi varem teinud.

Kümmekond minutit tagasi teatas tema firma juhatus, et tema teeneid enam ei vajata. Põhjendus oli pikk, aga Toomas teadis, mis tegelikult juhtus.

Ta oli viimased kuus aastat juhtinud üht suuremat osakonda infotehnoloogia ettevõttes ilma kordagi tegelikult puhkamata. Elu pöörles meeletul kiirusel. Ja kõige selle keskel läks Toomas mõni aasta tagasi lahku naisest, kes kolis lastega teise linna, nii et mida aega edasi, seda harvemaks on lastega kohtumised jäänud. See ja palju muud on Toomast muutunud, tema meeskond on jäänud ilma juhita. Toomas on juba viimased kolm aastat tühi olnud, aga ta jooksis edasi kuni tänaseni, mil teda tabas reaalsus.

Keegi on öelnud, et mitte miski pole insipireerivam kui entusiastlik juht. Aga selleks on vaja mõista, et juhi energiaämber peab olema täis. Tühjalt jooksmine viib varem või hiljem katastroofiliste tagajärgedeni.

Juhid ei erine üksteisest mitte sõnade, tegude ja tulemuste poolest, vaid just inimsuhete juhtimise oskuse poolest. Kusjuures selleks, et saavutada häid majanduslikke tulemusi, ei pea olema suurepärane juht. Ärilised oskused kompenseerivad muu. Aga selleks, et saada häid majanduslikke tulemusi ja töötajate rahulolu samaaegselt, on vaja juhti, kes hoolib inimestest.

Elame keerulisel ajal. Majandus, poliitika, julgeolek – kõik käivad kui kikivarvul. Jälgime juhte, püüame analüüsida nende kindlameelsust otsuste tegemisel ning eluolu muutmisel.

„Juhtimine on üks kõige rohkem vaadeldud ja vähem mõistetud nähtusi maa peal,“ on öelnud poliitikateadlane ja ajaloolane James MacGregor Burns.

Häid juhte on vähe, sest hea juhtimine on raske. Kehva juhtimist on meie ümber nii palju, et inimesed on sellega juba harjunud. Kui me aga harjume millegagi, mis on halb või mitte nii hull, ei lähe asjad paremaks, otse vastupidi – need lähevad palju halvemaks ja lõppevad hilinenult ning jõumeetodil.

Selle kohta on väga hästi öelnud Saksa lüürik Anke Maggauer-Kirsche: „Me näeme homme seda, millest me täna teada ei tahtnud.” Teisisõnu: kui me ei pöörda täna tähelepanu juhtimise ja juhtide kvaliteedile, saame homme halbu teateid.

Ühest raamatust jäi silma viis valkonda, millele keskendudes võiks juht saada uut hingamist ning koguda energiat, mis on nii hädavajalik suurepäraseks juhtimiseks.

Esiteks hing, mille eest tuleb hoolt kanda.

Teiseks perekond.

Kolmandaks rõõm oma tööst. 

Neljandaks puhkus.

Viiendaks füüsis.

Suurepärane juhtimine nõuab palju energiat. Juht peab olema heas vormis nii sisemiselt kui välimiselt, et ta saaks edukalt teisi juhtida.

***

Elari Tamm on Uus Maa kinnisvarabüroo partner ja juhatuse liige. Ta alustas aastaid tagasi samas ettevõttes maaklerina ning on saanud selle aja jooksul mitmesuguseid kogemusi. Elari nõustus ka Directori lugejatega oma mõtteid jagama.